Trios Web Logo
Takıma Katıl.
Bize Ulaşın
Proje Başlat

RESPONSIVE DİZAYN

Her ekranda aynı etkiye sahip web tasarımları…

Responsive Web Tasarım

Web sitenizin cep telefonu, tablet, TV gibi farklı cihaz ekranlarına uyumlu olarak hazırlanması dijital pazarlamanın olmazsa olmazıdır.

Responsive Dizayn Nedir ?

Responsive Web Dizayn, bir web sitesinin ziyaretçinin cihazının boyutuna göre uyarlanmasıdır. Responsive yapılar, hangi cihaz olursa olsun o ekran boyutuna göre esnek olarak yerleşim özelliğine sahiptir.

Responsive yapıya uygun olarak geliştirilmiş bir web sitesi, masaüstü (veya dizüstü) bilgisayar, bir tablet veya bir cep telefonunda en doğru şekilde çalışacaktır.

Özellikle, son dönemde cep telefonlarının sayısız model ve ekran kombinasyonunda üretilmesi, responsive yapıları çok daha önemli hale getirmiştir. 

Trios, cep telefonunda sitenizi ziyaret edecek kişilerin neyi görmek istediklerini, onları hangi içeriğe en hızlı şekilde ulaştırmanız gerektiğini belirler ve responsive yapıyı buna göre kurgular.

Birkaç Örnek Verelim
"Müşterileri cep telefonundan genellikle adres, telefon veya harita bilgilerine erişen bir web sitesi" için hazırlanacak olan responsive yapıda; ekranda en önde gösterilen bilgiler bunlar olacaktır.

"Ürün tanıtımı veya ürün satışı yapan bir web sitesi" için kurgulanacak responsive yapıda, cep telefonu kullanıcısının ürünlere hızlı bir şekilde erişmesi, kolay ve hızlı bir şekilde ürünleri inceleyebilmesi, eğer satış sistemi var ise hızlı alışveriş imkanı sağlanmalıdır.

Artıları Nelerdir ?

 • Responsive tasarımın en önemli artısı; herhangi bir cihazda web sitenizin mümkün olan en iyi gösterimidir.
 • Mobil cihazlarda açılan web sitenin hızının artırılması için de en doğru yol, responsive tasarımdır.
 • Responsive tasarımda, ziyaretçiler aradıkları bilgilere daha kolay ulaşacaktır.
 • Google Algoritma güncellemeleri ile artık mobil uyumlu yani responsive web siteleri, arama sonuçlarında daha çok görünür hale gelmiştir. Responsive web siteniz Google aramalarında öne daha çok çıkacaktır.

Niçin Önemlidir ?

 • Tablet ve akıllı telefonlar sayesinde, ulaştığınız müşteri sayısını artırır.
 • Google Analytics, izleme ve raporlamanızı tek bir yerde yapma imkanı verir.
 • Halen mobil uyumlu olmayan rakiplerinize karşı avantajlı olmanızı sağlar
  (İstatistiki verilere göre halen %44 oranında mobil olmayan web sitesi mevcuttur).

Nasıl Yapılır ?

Responsive web sitesi hazırlanırken düşünülmesi gereken, cihazlar arasında tasarım geçişi ve cihazlara göre içerik kurgusudur.

İçeriğin ekrana göre doğru şekilde sunumu

Responsive Tasarım Temel Yapıları

Cihazlar arasında esnekliği sağlayacak GRID yapısı

Web siteniz tasarlanırken belli oranlara ve ölçülere sahip grid yapılar kullanılır. Böylelikle, sitenize cihazın boyutlarına göre tasarım esnekliği kazandırılır.

Responsive dizayn grid yapısı

Esnek Metin ve Görseller

Site içeriğinde kullanılan metinler ve görseller, farklı cihazlara uyum sağlayabilecek esneklikte ayarlanır.

Örneğin;

 • Masaüstü bilgisayar açılan bir görsel, cep telefonunda daha kolay görüntülenebilmek için daha büyük gösterilebilir.
 • Masaüstü bilgisayar normal uzunlukta kabul edilen bir metin, cep telefonunda daha kısa ve daha büyük ölçülerde sunulabilir.

Responsive dizayn web sitesi ekranlar arası içerik revizesi

Cihazlara Uygun İçerikler

Web sitesnin açıldığı cihaz boyutuna göre bazı içeriler gösterilmeyebilir, aynı şekilde bazı içerikler ise sadece belirlenen ekran boyutundaki cihazlarda gösterilebilir. Tasarım öncesinde bu gerekliliklerin kararlaştırılmalı ve buna göre kodlama yapılmalıdır.