SEO'nun Organik Trafiğe Etkileri

Her işletmenin web sitesinin en temel amacı maksimum sayıda kullanıcıya ulaşmaktır. Bu hedef için tercih edilen yollardan olan SEO çalışmaları, işletmeler için en uygun maliyetli ve en kalıcı çözümlerdendir.

Tasarım, Yazılım ve İçerik kurgusu SEO'ya uygun planlanmış ve uygulanmış web sitelerinin istenilen hedef ziyaretçi sayısına ulaşmasının zor olmadığının defalarca deneyimledik.

Planlaması "Kullanıcı Odaklı, Google Kriterlerine Uygun ve SEO Stratejileri" ile yapılmış ise web siteleri Google Algoritmalarınca da "iyi web sitesi" olarak değerlendirilerek arama sonuçlarında üst sıralarda gösterilmektedir.

Google Arama Motorunda kullanıcıların neyi aradıkları, ne bulmak istedikleri doğru analiz edilmesi, bu analiz sonuçlarının web sitesine yansıtılması durumunda (daha net ifade etmek gerekirse : "ne sunacağınızı değil insanların ne aradıklarını ve ne görmek istediklerini bildiğinizde" ) başarı için ilk adımı atmış olursunuz.

Kullanıcılara odaklanarak ve doğru SEO Stratejileri organik trafiğin çok hızlı bir şekilde artmasına sağlanabilmektedir.

SEO ekibimiz, Cemkaya.net web sitesinde psikologların "danışan" adını verdiği "psikolojik sorunu olan veya destek ihtiyacı olan hedef kitleye" odaklandı. Hangi sorunların toplumda fazlaca görüldüğü, insanların hangi psikolojik sorunlarda araştırma yaptığı ve hangi sorunlarda psikolojik destek arayışında olduklarının analizi yaparak web sitesi planlaması yaptık.

Bu strateji, web sitesi yayınlanmasından sonra 30 gün bile olmadan %150 seviyelerinde Organik Trafik artışını sağladı.

SEO'da İçeriğin Önemi

SEO Ajanslarının hizmetlerinden olan "Site İçi SEO Uygulamaları" ve "Site Dışı SEO Uygulamaları" adını verdiğimiz, bir kısmı teknik bilgi bir kısmı ise bilgi birikimleri ile yapılan çalışmaların yanında önemli bir konuda site içeriğidir.

Yayın öncesi hazırlanan site içeriğinin ve yayın sonrasındaki site içeriğinin doğru belirlenmesi gerekli ki SEO çalışmalarından ve uygulamalarından maksimum düzeyde verim alınabilsin. Site içi ve site dışı seo uygulamaları ile zaman zaman çok hızlı sonuç alınabilse de kalıcı olması ve doğru hedef kitleye ulaşması için içerik çok ama çok önem arz etmektedir.

Örnek vermek gerekirse ;

Deprem olduğu bir günde "Deprem Korkusu" yaşayan insanların arama motorlarında arayışları ciddi oranda artmaktadır. Deprem kuşağında olan bir ülke olarak bu sorunu yaşayan birçok bireyin varlığı, bu sorun ile ilgili paylaşımların psikoloji ile ilgili hizmet sunan bir psikoloğun web sitesinde olmazsa olmazı haline gelmektedir.

Benzer şekilde günümüzde en çok görülen psikolojik sorunların (anskiyete, panik atak, fobiler vb..) web sitesinde doğru şekilde anlatılması gerekir.

Kullanıcıların aradığı ve doğru sunulmuş içeriğin varlığı SEO Çalışmalarında çok önemli olup, başarının temel anahtarlarından olduğunu düşünüyoruz.. Uzun yıllardır SEO Hizmetleri sunan TRİOS SEO Ekibinin sürekli söylediği gibi "her yönü ile doğru planlanmış, doğru stratejilerle geliştirilmiş ve doğru içerik ile beslenen web siteleri başarılı olmak zorundadır" :)

Arama sonuçları 29.07.2022 tarihlidir.

Google aramalarında sonuçlar zaman zaman değişiklik gösterebilmektedir.