Trios Web Logo
Takıma Katıl.
Bize Ulaşın
Proje Başlat

Kentinegel.org (UnWomen)

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Türkiye tarafından tasarlanan ‘kentinegel.org’, web sitesinin erişilebilirlik geliştirmeleri...

UNWOMEN

kentinegel.org

Web Sitesi Erişilebilirlik Geliştirmeleri

Birleşmiş Millet Kadın Birimi (UnWomen) Türkiye Ofisi tarafından tasarlanan kentinegel.org web sitesi, kadınların sosyal, ekonomik ve siyasi hayatın aktif katılımcıları ve liderleri olmaları için elverişli bir ortam sağlamada yerel yönetimlerin rolünü vurguluyor.Kadınlara eşit haklar ve fırsatlar tanındığında nelerin değişebildiğini ilustrasyonlarla betimleyen Kentinegel.org, toplumsal cinsiyete duyarlı bir liderlik anlayışının nasıl olabileceğini anlatıyor.

UnWomen Türkiye Ofisi, tasarım ve geliştirmesi hazırladıkları web sitesinin erişilebilirlik çalışmalarında bizden destek istedi.

Web sitesinin erişilebilir hale getirilmesi ve böylelikle görme engellilere uygun bir hale dönüştürülmesi için web sitesi altyapısını inceledik. Sitede illustrasyon görseller bulunmakta ve üzerlerinde görselin temsil ettiği toplumsal cinsiyete duyarlı belediye hizmetlerinin neler olabileceği anlatılmaktaydı.

Görme engelli kullanıcıların bölümleri rahat gezinebilmesi, geçişlerini kolay yapabilmesi ve görseller üzerinde farklı konumlarda var olan içeriklere erişimi için front-end planlaması ve ardından da HTML revizyonlar yaptık.

Erişilebilirlik Uzmanı'mızın yönlendirmesi ile tamamladığımız yapısal revizyonlar sonrasında, görsellerin betimlenmesi çalışmalarına başladık. Görme engellilerin görselleri hayal etmelerini, görsel de verilmek istenen mesajları doğru okumalarını sağlamaya çalıştık.

Tüm ana görseller ve bu görseller üzerindeki mini görselleri ayrı ayrı betimledik. Uzmanımız ile birlikte hazırladığımız bu "betimlemeleri" UnWomen ekibi ile paylaşarak onların da katkısı ile nihai hale getirdik.

Sitenin ingilizcesi için betimlemelerin çevirilerinin UnWomen tarafından sağlanması sonrasında içerik yerleşimlerini de yaparak erişilebilirlik testlerimize başladık.

NVDA, Jaws, iOs VoiceOver uygulamaları ile erişilebilirlik testleri yaparak, erişilebilirlik geliştirmelerimizi tamamladık.